Riivo Tuvike: rohepööre on megatrend, mis on tulnud, et jääda
AS Tallinna Lennujaam korraldas koostöös Rohetiigriga esimese Rohefoorumi, kus jagati keskkonnamõjude vähendamise kogemusi ning arutati selle üle, kuidas Eesti transpordiväravad – Tallinna Sadam, Rail Baltic ja lennujaam – kestlikumaks muuta.
Rohetiigri nõukogu esimehe Andres Veske sõnul kasutas Eesti sellel aastal oma loodusressursid ära juba 14. märtsiks. „On selge, et meie majandusmudel ei ole sellisel moel jätkusuutlik, sest loodus on terviklik süsteem ja suletud süsteemist ei saa lõputult ressursse ammutada, ilma sinna tagasi andmata. Seetõttu peame liikuma loodusega tasakaalus majanduse suunas.“
Veske sõnul on transpordisektori jalajälg kogu süsinikuheitmest 30%, millest lennunduse jalajälg on vaid 4%. „Seda märgilisem on AS-i Tallinna Lennujaama initsiatiiv seda mõju vähendada. On positiivne, et lennujaam on võtnud initsiatiivi ja on asunud Rohetiigri värske liikmena vedama diskussiooni, kuidas muuta Eesti transpordiväravad jätkusuutlikumaks,“ ütles Veske. „Selleks, et transpordisektor saaks oma mõjukohad välja otsida, neid mõjusid vähendada, on Rohetiigril plaanis koostada transpordi teekaart.“
AS-i Tallinna Lennujaam juhatuse esimees Riivo Tuvike rõhutas, et rohepööre ei ole trend, mis kaob. Need ettevõtted, mis ei ole 2030. aastaks oma keskkonnamõju vähendanud, on konkurentsist väljas.
„Oma keskkonnamõjude vähendamiseks oleme astunud juba mitmeid samme. Peamiselt vähendame energiatarbimist ja toodame ise taastuvenergiat. Aastaks 2023 on meil plaanis toota 30% elektrist lennujaama päikeseparkides. Sügisel läheb lennujaam gaasilt üle kaugküttele,” rääkis Tuvike ning lisas, et tehnoloogia ja transpordi puhul kasutatakse maksimaalselt akusid.
Foorumil jagasid oma parimaid praktikaid keskkonna ja jätkusuutliku majandamise teemadel AS Tallinna Sadam, EAS, Ülemiste City ja Utilitas. Foorumi viimases osas toimunud paneeldiskussioonil arutlesid jätkusuutlike Eesti väravate oleviku ja tuleviku üle AS Tallinna Lennujaam, AS Tallinna Sadam, Rail Baltic Estonia ja EAS.
Rohefoorumit on järele võimalik vaadata siit.
Käesoleva aasta veebruaris liitus AS Tallinna Lennujaam Rohetiigriga, et rääkida kaasa majanduse ja transpordisektori rohepöördes ning anda oma panus teadlikkuse tõstmisse ja kogemuste jagamisse.
AS-i Tallinna Lennujaam eesmärk on tagada kontserni kuuluvate lennujaamade säästlik ja vastutustundlik käitamine ning kvaliteetse teenuse pakkumine, säästes seejuures looduskeskkonda ning vähendades õhuemissioone. AS-i Tallinna Lennujaam eesmärgiks on olla aastaks 2030 süsinikuneutraalne lennujaam.